ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/۳٠  کلمات کلیدی:

                      بنام خدا 

سلام

با اجازه شما وبا توجه به موقعيت زمانی می خواهم گريزی  از تاريخ ايران به تاريخ عربستان بزنم.

ميخواهم از علی(ع)  بنويسم هر چند که از او نوشتن بسيار سخت ودشوار است .او چنان شخصيت بزرگی داشت که درکش از توان ذهن کوچک ما بيرون است. اما تلاش خود را خواهم کرد تا بصورت تاريخ نويسی گوشه ای از زندگی پر بار او را بنويسم.

علی (ع) پسر ابوطالب پسر عم و داماد پيامبر و مادرش فاطمه دختر اسد..فرزند هاشم..پسر عبد مناف بود.وی بنا به روايتی در روز جمعه سيزدهم رجب سال سی ام و به قولی در روز سيزدهم رجب سال بيست و هشتم عام الفيل ديده به جهان گشود.مولدش کعبه بود..زيرا مادرش به طواف خانه ی خدا اشتغال داشت که آثار وضع حمل را احساس کرد و در همان محل مولود گرامی خود را به دنيا آورد.

علی (ع) از پنج سالگی در خانه و تحت توجه حضرت محمد (ص) به سر می برد و پس از بعثت پيامبر اکرم اولين مردی بود که آئين اسلام را پذيرفت.خلافت علی پنج سال به طول انجاميد.

بيشتر اين دوره صرف مبارزه با سه گروه مخالف شد که آنها را ناکثين*..قاسطين*..مارقين*..خوانده اند.و اين مبارزات تحت عنوان جنگ جمل..جنگ صفين و جنگ نهروان صورت گرفت .

علی پس از جنگ با خوارج و شکست آنها بود که داشت برای مبارزه با معاويه آماده می شد .اما در همين احوال يکی از خوارج به نام عبد الرحمن بن ملجم مرادی وی را به قتل رساند .جسد پاک علی (ع) در نجف به خاک سپرده شد .

طول عمر آن حضرت به اختلاف روايات پنجاه و هشت سال و شصت و سه سال قيد گرديده است که رقم اخير درست تر به نظر می رسد.

خدايا ما که چون علی نتوانيم بود.سعادت دوست داشتن او را به ما عطا کن و ما را از محبين اهل بيت قرار ده....آمين

ناکثين((کسانی بودند که بيعت آن حضرت را نقض کرده و سر به مخالفت برداشتندو در صدد عزل وی بر آمدند ..طلحه و زبير و طرفدارانشان را می توان از جمله ی ناکثين دانست))جنگ جمل به رهبری عايشه همسر پيامبر

قاسطين((به آنهايی اطلاق می شد که خلافت علی (ع) را از ابتدا قبول نداشته قتل عثمان را به تحريک آن حضرت می دانستند و به انتقام خون عثمان با وی نبرد کردند مانند معاويه و عمروعاص))جنگ صفين به رهبری معاويه

مارقين ((نامی بود که بر خوارج نهاده شد آنها کسانی بودند که پس از فريب خوردن ابو موسی در امر حکميّت دست از بيعت با علی (ع) بر داشتند .))جنگ نهروان به رهبری عبد الله بن وهب الراسبی


 
 
 
 

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک