ازدواج در ایران باستان

                             به نام خدا

سلام دوستان

امروز قصد دارم  درباره ازدواج در ایران باستان و اعتقادات آنان بنویسم

در کیش قدیم ایران زناشوئی بمنظور ایجادزندگی خوش ،وحدت واتفاق،تشکیل خانواده وازدیاد نفوس انجام می پذیرفت.اوستا به پسران ودخترانی که آهنگ بستن پیمان ازدواج دارند چنین اندرز می دهد:((ای دختران شوی کننده و ای دامادان،اینک بیاموزم وآگاهتان سازم.باغیرت از پی زندگانی،پاک منشی بجوئید هر یک از شما باید در کردار نیک بر دیگری سبقت جوید و از این راه زندگانی خود را خرمی  بخشد.))

    برخی از محققان به معنی واژه ی((خیتوهدت))یعنی خویشی دهنده وایجاد یگانگی در میان مردم و نیز بمعنی دادودهش پی نبرده وبدون تعمق در معنی کلمه و دستورهای زرتشت ،آنرا ازدواج با نزدیکان تلقی کرده اند.این قشریگری در درک مفهوم واژه ی مورد بحث موجب پیدایش این استنباط و نظر شده است که در آئین مزدیسنی ازدواج بین برادر و خواهر،یا پدر و دختر و سایر محارم و نزدیکان جایز است،درحالی که چنین برداشتی فاقد واقعیت و اشتباه محض بوده و اصطلاح مزبور ناظر بر این موضوع است که مطابق آئین مزدیسنی،مرد وزن با نظم وترتیب درست در اجتماعات  شرکت وبا یکدیگر معاشرت نمایند وبدین ترتیب دختران وپسران کم کم با روحیه و اخلاق یکدیگر آشنا شده از روی بصیرتی که در نتیجه معاشرتهای دراز مدت اجتماعی بدست می آورده اند،به انتخاب شریک زندگی خویش مبادرت می ورزند.

    کیش زرتشتی بر استحکام رابطه ی وحدت و یگانگی و جلو گیری از مفاسد اخلاقی از طریق زناشوئی تاکید فراوان دارد.در ((وندیدادپرگرد)) از قول اهورامزدا چنین آمده است:((ای زرتشت!هر آینه من مرد زن دار رابر مرد بی زن و مرد خانواده دار را بر بی خانمان برتر می شمارم.))

و در جای دیگر:((هر کس وظیفه دارد که برادران هم کیش خود را در کسب مال و بدست آوردن همسر یاری و همراهی کند.))در این دین کمک بامر ازدواج وکسانی که به سن بلوغ رسیده و بسبب تنگدستی بی همسر مانده اند،از کارهای نیکو و پر ثواب شمرده شده است.

    خوب سرتان را بدرد نیاورم،می خواهم یک نتیجه کوچک هم بگیرم این مطالب وقتی مهم تر به چشم می آید که در نظر بگیریم که ملت ما زمانی این اعتقادات را داشته است که تمامی ملل جهان در کفر ونادانی مطلق غوطه ور بوده اند .

اگر قسمت بود در مطالب بعدی در مورد سایر رسوم ایران باستان خواهم نگاشت.

                               شاد و سر بلند باشید

/ 26 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جناب کارگردان

اٍ .... سلام . شما کی مجددا تشريف آورديد ؟ بابا ما که خيلی دلمون براتون تنگ شده بود . ماذا جريان الغیبت الاخير ؟ مجددا در اولین فرصت مزاحم ميشم .

سجاد

سلاممممم بلا دورههههه انشالله! ديدی دلم بيخودی شووووور نميزد! حالا هی بگو نه(با خودم بودم) اميدورام که مسئله به همين راحتيييی که شما تعريف کرديد بوده باشه و عمل هم با موفقيت و به خوشی انجام بشه!

سجاد

راستتيييييييييييی ديدن انقده حرف اقايه مصدق وزدين که يهووووييی ما چشم باز کزديم ديديم در خونشييييم! خودمم شاخ درآورده بودم! والا! يکييی از بچه ها جديدا شده جوجه خلبان بعد اينا فرودگاشون تو آبيک قزوينه! ما رو ورداشت برد که بقوله خودشون بپــريم! که يه هو گفت اينجا خونه اقايه مصدقهه! حالا خوب شد من از طريق شما فهميده بودم دنيا چه خبره! وگرنه يه ساعت داشم فکر ميکردم که چقد اين اسمم اشناس!! خيليی خونه بامزه ايی داشتن ! هنووووزم ماشينيش تو پارکينگشون پارک بود! خلاصه اونجام يادتون کردم!!!! اميدوارم هميشه شاد و خرم باشيد يا علی

يوسف

سلام بازم خوشحالی ام را از بودنتون ابراز می کنم .. گذشته اگه چراغ راه آينده شد فروغش ارزنده است .. اما من تو جامعه كنوني ايران دلبندي به فرهنگ غني گذشته سرزمين مون را كمتر مي بينم .. هر چي هست دلبستگي به آداب نامتجانس بيگانه است آدابي كه خود جوامع غرب از اون بشدت گريزانه ..

جواد

سلام. سايتون سنگين شده مريم خانوم. نه خبر ميدين که اومدين نه يه سر ميزنين ببينين ما هم زنده ايم يا نه .. خوشحالم که برگشتين. پيشاپيش روز زن و روز مادر رو هم تبريک ميگم. موفق باشيد

جواد

خدمت آقا امير هم عرض ارادت مخصوص دارم. خيلی مخلصيم

جناب کارگردان

( ایندفعه همداني ) <<سه لام عليکم به امیر آقای عزیز و مریم خانوم په آخه رش ما نفهمیدیمان تو ای مدت کوجا بودینان ما دلواپس شدیمان >>. خلاصه ما يه چندفعه ای اومديم و رفتيم تشريف نداشتين . اين مطلب رو هم يادم نيست تو ويل دورانت خوندم يا جای ديگه . جالب و مورد نياز امروزيهای ايران است .

حاج حمید

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت خواهر بزگوارم مریم خانم ميلاد دخت رسالت ، كفو ولايت ، ‌مادر امامت ،‌ درياي طهارت ،‌ خلاصه ملك و ملكوت و عصاره رتبه جبروت بر زهرائيان و شما دوست بزرگوار مبارك باد امام باقر عليه السلام میفرمايد: هنگامى كه فاطمه به در بهشت مـیرسـد، به پشت سـرش مینگرد. نـدا مـیرسـد: اى دختـر حبيب! اينك كه دستـور داده‌ام به بهشت بروى، نگران چه هستى؟ فاطمه صلوات الله عليها جـواب میدهد: اى پـروردگار! دوست دارم در چنيـن روزى با پذيـرش شفاعتـم، مقام و منزلتم معلوم شود. ندا مـیرسـد: اى دختر حبيبـم! برگرد و به مردم بنگر و هر كه در قلبـش دوستى تو يا يكى از فرزندانت نهفته است داخل بهشت گردان..... انشاالله بتوانیم از محبین و دوستداران واقعی آنحضرت باشیم تا در دنیا و آخرت از انفاس قدسیه اش بهره مند شویم فاطمي باشيد و فاطمي بدرخشيد يا علي مدد - التماس دعا

حامد

سلام سلام بر امیراقا و مریم خانمی گل گلاب فکر کنم تنها وبلاگی هست که بعد یه هفته کامنت گذاشتم یه هفته ای غیب بودم و شرمنده که نتونستم روز زن و مادر را خدمتتون تبریک بگم روز زن و مادر بر آبجی مریم خانم مبارک و خب بر امیر اقا هم ... بنده خدا تا سه سال دیگه باید قسط بده و مواظب خودتون باشید حسابی به مامان بابا هاتون هم از طرف من تبریک بگید در ضمن داداش امیرجون تو بخر من مثل همیشه باهات حساب می کنم . خودت می دونی که

مهشيد

سلامممممممممممممممممممممممممممممممم بچه ها. وای بالاخره اين دانشگاه تموم شد. امروز روز آخرش بود. يه دنيا دلم واستون تنگ شده بود. دوريتون خيلی سخت بود ولی خوب بالاخره تموم شد. اااااااا چه خوب مهمون داشتن کلی خوبه. ايشالا خوش بگذره. مريمی يه دنيا نه بيشتر از يه دنيا از تبريک و کامنت قشنگت ممنون. حسابی ذوق مرگم کردياااااااااااااااااااااااااااا.خيلی دوستتون دارم. برا همه چيز ممنوننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن.راستی ميبينم که از مصدق رسيدين به ازدواجججججججججج. هرچی هست قابل درک تر از تاريخه