سلام عزيزان

تاريخ کشور ما يکی ازپر فراز و نشيب ترين تواريخ کشورهای جهان 

  • ميباشدقصد من نوشتن يک تاريخ مدون نيست که اين مقال را در اين عرصه جای نيست سعی خواهم کرد گوشه هايی جالب از اين تاريخ را که شايد کمتر به رشته تحرير در آمده ارايه نمايم . امروز می خواهم در  مورد رستم پهلوان باستانی و بعبارتی افسانه ای شاهنامه و ردپای وی در تاريخ  ايران بنويسم. تنها نشانی که از رستم در تاريخ ايران موجود است مربوط به به جنگ کورش با دولت ليديه می باشد.زمانی که کورش شهر ساردپايتخت ليديه را  محاصره کرده بود جنگ به درازا کشيد و علت آن موقعيت استراتژيک سارد بود که برفراز صخره ای سنگی و بزرگ و غير قابل نفوذ ساخته شده بود روزی يکی از سربازان سپاه کورش که جوانی قوی هيکل وقدرتمند به نام رتس تهم بود جهت قدم زدن در اطراف شهر از اردوخارج  شد. برحسب  اتفاق کلاه خود يکی از مدافعان از ديوار قلعه به پايين افتاد وقتی مدافع مذکور از راهی مخصوص پايين آمد و     رکلاهخودرابالابرد رتس تهم اين راه را به خاطر سپرد و صبح آنروز با هماهنگی فرمانده سپاه با بستن چند طناب به کمر از  آن راه بالا رفت و در حالی که رتس تهم يا(رستم)با مدافعان  قلعه می جنگيد ساير سپاهيان کورش از طنابها يی که از کمر وی آويزان  بود از ديواره بالا  رفتند و قلعه را فتح نمودند .
  • واين تنها رد پايی است که از رستم واقعی در تاريخ مدون ايران وجود دارد.
  • باشد که اين مختصر مقبول افتد.
  • خوش باشيد وپاينده
  • تهيه و تنظيم از امير و مريم ايرانمنش      
/ 7 نظر / 12 بازدید
حامد كشكول

سلام اميرجان . بابا وبلاگ .حالا ديگه مطلب می نويسی و به ما خبر نمی دی . ما رو باش که گفتيم اولين نفری که کامنت می ذاره منم . اشکال نداره .خلاصه ما شديم مشتری پر و پا قرصت . ديگه با اون مطالب قشنگت دوست دارم اطلاعاتم در مورد تاريخ که خيلی هم شيرين هست کامل بشه .

حامد كشكول

درسته که يه جورايی به يه کلمه ی نه چندان جالب شهرت دارم اما باور کن کامنت اولی نه کار من بوده نه می دونم کار کدوم انسان با شعوری بوده . ولی هر که بوده حال ما را گرفت عجيب

حامد كشكول

جالب بود . قضيه رستم را می گم . از همين اولين مطلب می شه يه وبلاگ بسيار پرطرفدار و خواندنی را پيش بينی کرد . حالا واقعا اين همه رستم رستم می کنند فقط يه جا از اين بنده خدا صحبت شده . راستی اين قضيه منبع نداره . ای کاش منبعش را هم می نوشتی .

امیر

سلام حامد جان ممنون از توجهت مطلب از کتاب سرزمین جاوید بود بازم ممنونم قربانت امیر

اکبر

سلام امير خان خدا قوت خسته نباشی / ما هر جا پا گذاشتيم ديديم اين حامد آقابا کشکولش اونجاست/ امیر خان این حامد و ولش نکن از اون برو بچه های با حاله و بلاگ خیلی قشنگی هم داره / مطلبت خیلی خوب بود بازهم از این تیکه های تاریخ برامون بنویس /ممنون که سر زدین /خدا نگهدار

حامد كشكول

سلام بر اميراقاي گل و يه گل ديگه كه خودش مي دونه . حالتون چطوره ؟ خوب هستين . اولا كه با اجازه شما لينك وبلاگتون را توي وبلاگ ناقابلم گذاشتم . اين واسه ما افتخاري هست كه اولين لينك را من بذارم . ثانيا ايشاالله توي مطلب بعديم وبلاگ زيباتون را توي وبلاگم معرفي مي كنم . اميرجان برو تو فكر يه مطلب جديد و توپ كه سيل خوانندگان قراره به وبلاگت سرازير بشن .

يوسف

سلام . خوشحالم که رسما هم شما را تو جمع وبلاگ نويس ها می بينم . اميدوارم گام هاتون استوار و دلتون بنور اميد منور باشه . راستی ! پيش زمينه وبلاگتون خيلی تیره است . خصوصا که اين پست را با اعمال شاقه خوندم ..