دکتر مصدق که بود؟

                                       به نام خدا

دکتر مصدق که بود؟

خدمت تمامی دوستان عزیز و یاران شفیق عرض ادب و احترام و  سلام دارم.

دکتر محمد مصدق فرزند میرزا هدایت ا...  وزیر دفتر از خانواده ی آشتیانی 

و نجم السلطنه قاجار از بستگان نزدیک مظفرالدین شاه بود.((پدر و مادر))

وی اولین فعالیت آزادی خواهانه ی خود را در دوران مشروطیت و سلطنت محمد علی شاه انجام داد و چون محمد علی شاه بر آزادی خواهان چیره شد مصدق به اروپا تبعید شد و در آنجا با استفاده از فرصت به تکمیل تحصیلات خود پرداخت.

یکی از دلایلی که در سالهای اخیر بارها در ذم و نکوهش دکتر مصدق شنیده ایم نسبت فامیلی وی با شاهان قاجار می باشد. در حالی که همان طور که ذکر شد اولین فعالیت دکتر مصدق بر علیه همین سلسله بوده است. 

ضمنا اعمال اجداد را چه خیر و چه شر نمی توان به پای فرزندان نوشت .منباب مثال :من سید هستم آیا می توان گفت چون از نوادگان پیامبر می باشم تمامی اعمال من ثواب و صحیح است؟ قطعا چنین نیست به همین گونه اگر در اجداد انسان فرد شروری نیز بوده است شخص ضامن اعمال شر وی نمی باشد.

مصدق در دوره ی پنجم مجلس شورای ملی به نمایندگی از تهران انتخاب شد. و در جلسه ی تاریخی نوزدهم آبانماه ۱۳۰۴ که با تو طئه چینی و تمهیدات قبلی برای خلع سلطنت از قاجاریه و تفویض پادشاهی به رضا خان پهلوی تشکیل شده بود به شدت با انتخاب وی به سلطنت مخالفت ورزیده و گفت:((نسبت به سلاطین قاجاریه من کاملا ما یو سم زیرا خدمتی به این مملکت نکرده اند که من بتوانم امروز از آنها دفاع کنم.قاجار بد ، کسی منکر نیست ولی چه کسی به جای آنها بیاید ؟ کاندید مسلم رضاخان است خیلی خوب ...ولی آیا می شود گفت که مملکتی مشروطه است و پادشاهش مشغول کار؟ این استبداد صرف است.در زنگبار هم چنین حکومتی نیست. من اگر سرم را ببرند، قطعه قطعه ام کنند ،ریز ریزم کنند به این شکل حکومت رای نخواهم داد .))

در پاسخ این مخالفت رضا خان دکتر مصدق را توقیف و به بیرجند تبعید نمود.ولی پس از حوادث شهریور ۱۳۲۰ دکتر مصدق نیز مانند سایر زندانیان سیاسی ازاد و دوباره فعالیت سیاسی خود را آغاز نمود .

اگر بخواهم کلیه ی فعالیتهای دکتر را بنویسم مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد...پس فقط اشاره ای به اوج خدمت این بزرگ مرد به این مملکت می نمایم و مطلب را خاتمه می دهم.

دکتر اگر هیچ خدمتی به این کشور نکرده بود و در تمام عمرش مشغول خیانت به مملکت بوده باشد فقط ملی شدن صنعت نفت کافی است تا این ملت تا ابد مدیون وی باشند.جای بسی تاسف است که ما به اندازه ی بیگانگان نیز برای مفاخر خود ارزش قائل نیستیم !!در دادگاه لاهه هنوز پس از شصت واندی سال صندلی دکتر مصدق را خالی نگه داشته و روی آن تابلویی نصب نموده اند که نوشته شده است:اینجا محلی است که دکتر محمد مصدق برای ملی کردن صنعت نفت در ایران در مقابل دولت بریتانیای کبیر ایستاد و حق ملت خود را از آنها گرفت.

در جایی که ما به سادگی به بزرگان تاریخ خود توهین می کنیم.

بزرگش نخوانند اهل خرد                    که نام بزرگان به زشتی برد

این مرد بزرگ در ۱۴ اسفند ماه ۱۳۴۵ به دلیل بیماری سرطان در سن ۸۴ سالگی در گذشت.مصدق وصیت کرده بود او را در کنار شهدای ۳۰ تیر در ابن بابویه دفن کنند.ولی با مخالفت شاه چنین نشدو او در یکی از اتاقهای خانه اش در احمد آباد به خاک سپرده شد.یادش گرامی باد

ضمنا پیشاپیش فرا رسیدن سال نو را به تمامی دوستان عزیز و گرامی تبریک گفته و سالی پر از شادکامی و موفقیت را برای همگان از خداوند منان خواهانیم.شاد و پیروز و سربلند باشید.

/ 89 نظر / 314 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ايرسا

سلام مريمی.خوبی گلی؟بابا چه عجب !باور کن اينقدر خوشحال شدم به دايی جان سلام برسون بگو يعنی اينقدر درگير کارهای روزانه بودی که ماها رو فراموش کردی؟حالا مريم مشغول رسيدگی به امتحانات بچه هاس شما چی؟شوخی کردم جدی نگيرين من گاهی اوقات حرفمو می زنم با شوخی ولی شماها ناراحت نشين

حامد

سلام قضيه تصادف ديگه چی بوده ؟ ولی خدا را شکر به خير گذشت باید ماشین اين داش اميرو پنچر کنم تا اين قدر خطری نره . ای خداااااااااااااااااااااااااااااا هی بهش می گم بيشتر از ۴۰ تا نرو . اينم می گه چشم بيشتر از دويست و چهل نمی رم چند روز ديگه ميام يه دوچرخه می خرم واسش و اين ماشين را خودم سوار می شم بين خودمون باشه ها چند وقته ميام اينجا و اين پست مصدق را می بينم ديگه از مصدق زده شدم . وقتی می بينمش يه جوری می شم تو رو خدا عوضش کنيد منم همون طور که گفتم قضيه بيمارستانم چيزی نبوده بيشتر چيزهايی که ديدم دردناک تر بود . همون فقر مردم که بايد دولت يه کاری بکنه . نکته ديگه اينه حاجی و حا

ابوذر

سلاااااااااااااااااااااااااااااااااام بر مريم خانم و امير آقای گل ممنونم که هميشه بهمون سر ميزنيد و مارو شرمنده ميکنيد راستی ان شاءالله که چيزی نبوده كاشكي همه دردا مادي بود

یوسف

سلام تصادف ؟ خیره انشاءالله جاتون خالی بین بچه ها .. خودتون را برسونید ..

ابوذر

سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام به آقا امير و مريم خانم اولا : ممنونم که هميشه بهمون سر ميزنيد دوما : نمی دونم چرا ياد يه شعری که چند سال پيش سرودم افتادم : آهنگ كشكول بهتر از اين نميشه ، كشكو و و و و و و و و و و و و و و ل تبليغو حال كرديد ؟

ندا

سلام مريم جونم خوبی ؟ شرمنده که نيومدم وقتی شما اومديد خيلی خجالت کشيدم بقول یکی پیامبران را تکبر نیست.یعنی شما از خوبی خودتونه که بهم سر زدید و... حالا من دستم خوبه شما اپ می کنی بازم ممنون که بهم سرزدید. خوش باشید.

ندا

سلام ميگما اگه شما اقای مصدق را برای مثل من می نويسيد که نمی خونند و اگه برای ديگران می نويسيد که ۱۰۰ بار خوندن پس جون اين حامد اپ کن. منم اپم وقت داشتيد سر بزن. خوش باشيد.