فاجعه کربلا

mw8ndj.jpg
به نام خدا
سلام
دوستان عزیز و بزرگوارم
میخواهم از عاشورا بنویسم . هر چه فکر کردم دیدم در مورد عاشورا نکته ذکر نشده ای وجود ندارد چرا که این ماجرا در رگ و پوست و خون هر انسان آزاده ریشه دوانده است.
فقط مقایسه کوچکی می کنم با چند واقعه ی مشابه در تاریخ و تحلیلی مبنی بر علت جاودان شدن عاشورا.
در تنگه ترموپیل در یونان سیصد سرباز اسپارت در مقابل لشکر هشتصد هزار نفری خشایار شاه شجاعانه ایستادند و مدت چند روز ایستادگی کردند بحدی که سپاه عظیم ایران نهایتا با خیانت یکی از یونانیان موفق شد این عده را دور زده و از پشت به آنان یورش ببرد.
و چند واقعه ی دیگر همچون جنگ چالدران بین ایران و عثمانی ....اما چه شد که فقط عاشورا چنین باقی ماند و مظهر و نماد تمامی آزاد مردان جهان گردید.
بعنوان یکی از دلایل آن می توان به بزرگترین دغدغه ی یک مرد که همانا حمایت از زن و فرزند و خانواده است اشاره کرد از جان گذشتگی افراد را در طول تاریخ بسیار دیده ایم اما اکثر این فداکاریها به خاطر حفظ جان عزیزان بوده است اما حسین (ع) همه ی عزیزانش را با هم به قتلگاه برد و به یک جا در راه جانان فدا کرد .حسین عشق را به معنای واقعی کلمه معنا کرد .
36 سال بود که این قوم (امویان )به نام اسلام بر مردم سلطنت می کردند و جز تیپ روشنفکر و آگاه کسی نمی دانست که آل امیه در دستگاه اسلام چکاره است و فرزندان ابوسفیان بر منبر پیغمبر چه می کنند . ملت جاهلی که زمام اختیارش در مشت چند فئودال قرار داشت کاری به کار حقایق نداشتند .
هر رجاله ای را که بر منبر پیغمبر می دیدند به نام خلافت قبولش می کردند و گمان می داشتند که معاویه خلیفه ی پیغمبر است و بعد از او هم پسرش یزید باید بر این منبر سخنرانی کند و بر امت پیغمبر امامت کند .
فاجعه ی کربلا پرده ی تزویر و ریا را از روی حقایق برداشت و عنوان خلافت را از بنی امیه سلب کرد و به ملت جاهل که بیعت چند ایلخان را ملاک بیعت اهل می شمرد و اسمش را اجماع امت می گذاشت حالی کرد که پس از پیغمبر حقیقت اسلام در راه توطئه های سیاسی فدا شده و لحن فریب و ریا و حیله و نیرنگ منبر و محراب پیامبر را آلوده کرده و خلفا جز یک مشت مردم خودخواه و فرومایه و پست که در راه تامین شهوت خود از هیچ منکر و منهی مضایقه نداشتند بیش نبوده اند .
فاجعه ی کربلا پرده از چهره ی کریه مردمی که به نام خلیفه ی پیغمبر بر خون و مال و ناموس امت سلطنت می کردند و در عین حال به شنیع ترین فواحش و منکرات آلوده بودند برداشت و راه را برای قیام
و اقدام بر ضد خلفا کوبید و به دنبال خود نهضت ها و شورشهایی همچون نهضت زید و قیام یحیی را بوجود آورد.
ashuraaaaa.jpg

در اینجا دلم می خواهد به گوشه ای از سخنان استاد شهید مرتضی مطهری اشاره کنم .ایشان بارها فرمودند که در ذکر وقایع عاشورا واقعیتها را بیان کنید چرا که عدم بیان واقعیت به اساس باورهای مردم ضربه میزند و فرمودند که(( بعید نمیدانم بلکه مطمئنم که این دروغ ها که به صورت غلو به عاشورا می بندند کار دشمنان می باشد))
البته من و همسرم فدائیان حقیر این بزرگوار هستیم . در بهمن ماه سال گذشته مریم خانم مطلبی در این مورد نوشته بود که خواندن آن هم با توجه به این ایام خالی از لطف نیست.در اینجا می توانید آن را بخوانید


امسال هم مثل هر سال قربانی خواهیم کرد و امیدواریم خداوند آنرا از ما قبول کند.
همچنین امسال مادران ما(من و مریم خانم)برای زیارت کربلای معلی و عتبات عالیات در این ایام تشریف برده اند از شما عزیزان برای سلامتی آنان نیز التماس دعا داریم.

/ 50 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی

با سلام خسته نباشی به کلبه ما هم سری بزن نظر یادت تره

ليلا

ممنون از اظهار نظر شما

حامد

سلام بر دادش عزیز و آبجی گرامی حالتون چطوره ؟ ببخشید اگه کم لطف شدیم البته من اینجا میام ولی خب یه کاری هم بهم سپرده شده که یه مقدار سنگین هست . همون اردوی وبلاگ نویسان به مناطق جنوب کشور که چون تجربه اوله باید خوب از پسش بربیائیم . به هر حال اینا دلیل نمی شه که ادم دو تا از عزیزترین کسانش رو (البته دو تا و دو نصف) فراموش کنه . البته اینم دلیل نمی شه که عزیزترین کسان اپدیت نکنندا خلاصه اینکه من بی صبرانه منتظر به روز کردن وبلاگتون هستم و اینکه مواظب خودتون هم باشید حسابی خیلی ارادت داریما از کامنتتون هم سواستفاده شد ضمنا توی وبلاگ

آتش روح

سلام به دوست خوبم از کامنت قبلی ات ممنونم و ايندفعه يه سوال دارم اگه جوابشو بدی ممنونت ميشم پس به اميد ديدار

يادمان

اين دفعه راجع به حالت های مختلف دژاوو نوشتم...

سجاد

مريم خانوم... امیر آقا سلام... اميدواریم مارو ببخشيد که نشد در خدمتتون باشیم... چند تا علت داشت که اگه بخوام تعريف کنم يه قصه ی عظيم ميشه....... اولش که امتحانات و... بعدش هم اين سيستم نفتی... و در آخر هم يه سری آدمها که کار سايرين رو بی ارزش ميکنن.... نوشته تون خيلی جالب بود..... انشاالله مسافراتون هم در امان باشند. بله اون نوشته های سال گذشته تونو فراموش نمی کنیم...... موفق باشيد!

مليکا

سلاماميدوارم نذرتون قبول باشه! منتظر بقيه داستان هستيم.

roya

با سلام به مريم جون و امير خان اميدوارم که حالتون خوب باشه خوشحالم که مسافرهاتون به سلامت برگشتن . برای خودم متاسفم که دير با وبلاگتون آشنا شدم اميدوارم سال خوب و موفقی داشته باشيد و دعا ميکنم براتون : چه دعايی بهتر از اين خندهات از ته دل گريه ات از سر شوق نبود هيچ غروبت غمناک بدرود