جشنها واعیاد ایرانیان باستان

آبشار مارگون--استان فارس

                    به نام خدا

سلام عزیزان

  طبق وعده در این پست ادامه جشنها و اعیاد ایرانیان باستان را نقل خواهم کرد:

۴-جشن تیرگان

  جشن تیرگان یا آبریزان در تیر روز از تیر ماه انجام می گرفت.اکنون نیز زرتشتیان این روز راجشن گرفته با آب پاشیدن به یکدیگر ،شادی سر می دهند.در اینروز ایرانیان بر تورانیان پیروز شدند.

۵-جشن مهرگان

  زمان این جشن روز مهر ایزد از مهر ماه است.در آنروز ایرانیان به رهبری کاوه آهنگر بر ضحاک ستمگر شوریده اورا در بند کردندوفریدون پسر آبتین راکه از خاندان جمشید بود بر تخت نشاندند.

۶-جشن سده

   بحساب قدیم جشن سده در دهم بهمن ماه که آبان روز نام داشت برگزار می شد. در این روز که پنجاه و پنج روز پیش از جشن نوروز قرار می گرفت ، هوشنگ شاه آتش را بدست آورده بود و وجه تسمیه ی آن به سده آنست که با روز سدم از چهره ی دوم سال انطباق داشت.

ایرانیان قدیم سال را به دو بخش تقسیم کرده و هر بخش را یک چهره می نامیدند: چهره ی نخست از اول فروردین تا آخر مهر که هفت ماه بود و آنرا تابستان می گفتند،و چهره ی دوم از اول آبان تا آخر اسفند یعنی مدت پنجماه که آنرا زمستان می خواندند. در این روز مردم آتش افروخته بر گرد آن دور می زدند و سرود می خواندند و شادی می کردند.نظر به اینکه در گذشته ماهها عموما سی روز بود ، جشن سده در دهم بهمن ماه واقع می شد. ولی اکنون که روزهای کبیسه ی آخر سال را حذف کرده و شش روز به شش ماه اول سال افزوده اند، این جشن در چهارم بهمن قرار  می گیرد که آن را مهر روز می نامند.

  ۷-جشن ماهها

   ایرانیان باستان هر روزی از ماه را که نامش همانند نام ماه بود ، جشن می گرفتند، مانند فروردین روز یا فروردینگان در فروردین ماه، اردیبهشت روز یا اردیبهشتگان و خرداد روز یا خردادگان در ماه خرداد.

خسته نباشید.امیدوارم مورد پسند واقع شده باشد.

                                                             در پناه حق

/ 22 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عليرضا ص.-کاشان

سلام خوبیش اینه که اجداد ما اونقدر ذوق داشته اند که آداب و رسومی رو طراحی می کردند که کاملا منطبق با طبیعت بوده و حتی بعضی از اونا مثل نوروز در اسلام هم تایید شده..امیدوارم جشن و شادی و غمها مون همه جهتدار باشه برا رسیدن به اهدافمون که همه اینها چاشنی زندگیه..یا علی.

عليرضا ص.-کاشان

راستی یادم رفت بگم قالب وبلاگتون خیلی زیباست..موفق باشید..یا علی.

خاله زهرا

سلام .عيدتون مبارك .قالب نو مبارك .خيلي قشنگه . راستش ديروز يك سري اينجا زدم ولي چوت فرصت نكردم مطلبتون رو بخونم بي هيچ رد پايي رفتم .//مطلب جشنهاتون جالبه .حالا چجوري جشن ميگرفتند ؟ حتما خيلي خرجي براشون نداشته كه اينقدر راه و بي راه جشن ميگرفتند . موفق باشيد .يا حق

سجاد

سلامم قالب نو مبارکک! خيلييی قشنگه! اميدوارم که پا قدمش خوب باشه! يا علی

نازنين

سلام ... نوشتت جالب بود دوست خوبم .... دفعه ی پيش نوشته ی محبت بارتون رو ديدم و گفتم برای آپ جديدم هم شمارو دعوت کنم ... من منتظرم .... اگر اومدين برام ۱ نشونه از بودنتون بگذارين ... آرزومند آرزوهايتان : نازنين

ندا

سلام بر امیر اقا و ابجی مریم خودم خوبید؟ ممنون که بهم سر می زنید. اومده بودم احوال پرسی. شاد باشید.

فرزانه

سلام اولين باره به وبلاگتون ميام جالبه به منم سر بزنيد

سارا

ممنون وموفق باشید