هر روزتان نوروز ..نوروزتان پیروز

                                   بسم الله الرحمن الرحیم
یا مقلب القلوب والابصار                           یا مدبر اللیل و النهار
یا محول الحول و الاحوال                           حول حالنا الی احسن الحال
ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی
                                    از این باد ار مدد خواهی چراغ دل بر افروزی
زجام گل دگر بلبل چنان مست می لعل است
                                    که زد بر چرخ فیروزه صفیر تخت فیروزی
سخن در پرده می گویم چو گل از پرده بیرون آی
                                    که بیش از پنج روزی نیست حکم میر نوروزی
سلام دوستان گرامی
پیش از هر چیز ازمریم خانم عزیز که در این مدت همچنانکه چراغ خانه ما را روشن نگاه می دارند این کلبه حقیر را نیز با حضورشان برپا نگاه داشتند سپاسگزاری می کنم.
با توجه به مسافرتی که در پیش داریم در این پست علاوه بر چند خطی که من در باره نوروز مینویسم مریم خانم نیز ادامه مطلب قبلی را می نگارند.
بطوریکه از نام این جشن بر می آید زمان آغاز آن روز نو از نخستین ماه سال یعنی اول فروردین است و هرمزد  نام دارد که نام  اهورا مزدا است .جشن نوروز را به جمشید از پادشاهان دودمان پیشدادی نسبت می دهند . فروردین ماه متعلق به فروهر های پاکانست که برای دیدار کسان خود به زمین آمده پس از مدتی توقف بجای خویش باز می گردند .بهمین جهت ایرانیان چند روز پیش از آغازجشن و عید به خانه تکانی و پاکیزه کردن اثاثه می پرداختند تا فروهران در هنگام فرود آمدن به زمین  ، انها را پاک و خرم ببینندو با شادی و سرور به مکان خود باز گردند.در شب نوروز که فروهرهای در گذشتگان بزمین فرود می آیند،برای فرخندگی و میمنت آتش روشن می کردند و بنام هفت امشاسپندان، سفره های هفت سین ترتیب می دادند.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
ادامه ی مطلب قبل
 از همسر عزیزم به خاطر نظر لطفشان سپاسگزارم08.gif
کدام پادشاه جرعه ای آب را به عنوان هدیه پذیرفت؟
می گویند اردشیر دوم ، پادشاه هخامنشی ، در یکی از سفر هایش با مردی از اهالی پارس رو به رو شد.مرد که انتظار دیدن پادشاه را نداشت، از طرفی ذوق زده بود و از طرف دیگر به خاطر اینکه نمی توانست هدیه ای به اردشیر بدهد احساس شرمندگی می کرد. او ناگهان با تمام قدرت به طرف رودخانه ای به نام کوروش که از آن حوالی می گذشت دوید و با دو دستش کمی آب از رودخانه برداشت و به سوی پادشاه برگشت.دستانش را به طرف اردشیر دراز کرد و گفت :من دوست داشتم بهترین چیزی را که در خانه دارم  پیشکشتان کنم اما حالا تنها می توانم با جرعه ای از آب رودخانه ی کوروش احترامم را به شما نشان دهم.
شاه که از این کار مرد پارسی بسیار خرسند شده بود،هنگامی که به اردوگاهش رسید، لباسی زیبا، کاسه ای زرین  و هزار سکه ی طلا را همراه پیکی برای وی فرستاد و از پیک خواست تا پیامش را به مردبرساند.
پیام اردشیر چنین بود:من دوست دارم  تو را با این هدایا خوشحال کنم، همان طور که تو مرا با هدیه ات خوشحال کردی . دلم می خواهد از این به بعد با کاسه ای که برایت فرستادم ،آب از روزخانه برداری و بنوشی.¤¤¤¤¤¤¤¤ایرانیان همیشه هدیه دادن02.gif و هدیه گرفتن08.gif و همین طور میهمانی دادن02.gif و میهمانی رفتن 08.gif41.gifرا بسیار دوست داشتند04.gif10.gif¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
ماهرترین سوارکاران ایرانی چه کسانی بودند؟
سوارکاران پارتی مشهورترین و ماهرترین سوارکاران ایرانی بودند.آنان حتی هنگام عقب نشینی در جنگ هم می توانستند بر خلاف جهت حرکت اسبشان ، دشمن را تیرباران کنند.تقریبا تمام زندگی پارت ها پشت اسبشان می گذشت.
آیا در دوران هخامنشی هم کسی کارت اعتباری داشت؟
در دوران هخامنشیان به مسافرانی که به دستور پادشاه سفر می کردند(مثل قاضیان، حسابداران،حسابرسان،کارشناسان امور مختلف،مقامات حکومتی و ......) لو حه هایی گلی می دادند که در حقیقت چیزی شبیه کارتهای اعتباری امروزی بود و هزینه های سفر مسافران دربار  روی آن ها ثبت می شد. صاحبان این لو حه ها می توانستند در ایستگاه ها  و مسافرخانه ها ی بین راه ، آنها را به ماموران حکومتی نشان دهند و از خدمات و امکانات ویژه استفاده کنند.
¤¤¤¤¤¤¤¤¤در عصر هخامنشیان حتی وقتی ملکه یا فرزندانش از انبار کاخ آذوقه بر می داشت مقدار آن دقیقا روی الواح گلی  حک می شد و گیرنده ، مهر خود را به عنوان رسید پایین لوح می زد.¤¤¤¤¤¤¤¤¤
از تمام عزیزانی که به  این سوالها پاسخ داده بودند هم سپاسگزارم04.gif
برای مطلب آینده :چرا مادها و هخامنشیان کمی بلندتر از قد واقعیشان  به نظر می رسیدند؟
آیا ملکه ها هم برای همسرانشان لباس می بافتند؟
چرا ایرانیان باستان گاهی تابوت مردگان خود را به شکل کفش یا قایق می ساختند؟
منتظر پاسخ های شما هستیم04.gif
در آخر هم یکی از مراسمی که در خانواده ی ما مرسوم می باشد نوشتن ((هفت سلام )) بر روی کاسه ای چینی است که عبارتند از:
 ۱- بسم الله الرحمن الرحیم سلام علی نوح فی العالمین.
۲-سلام قولا من رب الرحیم
۳- سلام علی ابراهیم
۴-سلام علی موسی و هارون
۵-سلام علی ال یاسین
۶-سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین
۷- سلام هی حتی مطلع الفجر
ابتدا زعفران را دم کرده و مقداری گلاب هم به آن اضافه می کنیم و  با قلمی چوبی  مثلا با چوب کبریت این سوره ها را درون کاسه مینویسیم و بعد مقداری دیگر گلاب و آب  را درون کاسه ریخته تا با دعا های نوشته شده مخلوط شود این کاسه را سر سفره ی هفت سین گذاشته و بعد از سال تحویل تمام اعضای خانواده از آن می نوشند ...مادر و مادر شوهر عزیز بنده عقیده دارند خوردن این معجون هم برای سلامتی و هم گشایش کار مفید می باشد.شما هم امتحان کنید.
سال خوشی را برای شما و تمامی هموطنان عزیز آرزومندیم53.gif

/ 72 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رهگذر

به آغاز کلام سوگند... کتابی در قفس است

کدخدا

اومدم نبودین به نظرم اگه یک ماه دیگه مسافرت بمونین تابستون میشه بنابراین سه ماه هم مرخصی دارین [خنده]

زیتا

سلام.همیشه به من لطف داشتید و دارید.[ماچ][بغل]

کدخدا

نوروز سال 88 مبارک [خنده][نیشخند]

پارمیدا

[تایید]دددددددااااااالللللللییییییییی

رهگذر(سيدكريم)

سلام. مثل اینکه عید خیلی بهتون خوش گذشته هنوز تو حال و هوای عیدین. ایشالا همیشه بهاری باشین دوستان عزیز.

کدخدا

می بینم که از فقیر فقرا خبری نیست [عینک]

مهسا

این چیزایی که نوشتید هیچ ربطی به ایران زمین نداره و خرافاتی که عربهای جاهل به ایران ما آوردن.